İnsan Ezelden Yaralıdır

harun ünal

İNSAN EZELDEN YARALIDIR. İlk günah nasıl Havva anamız ile Adem babamızı yaraladıysa soyundan gelen herkes de elleriyle yapıp ettikleri ile yaralıdır. Yara sürgündeki insanın kaderi Rabbinden kopuşu arzda debelenip duruşu dünya denilen hayvanat bahçesinde kafesinde tutsak oluşu. Yara sevgilinin yüzündeki peçe görünmez oluşu rızasının bilinmeyişi vuslatın bir türlü gerçekleşmeyişi. Yara özlem içinde kavrulan bir yüreğin ellerinden iş beklenişi ucu bucağı bilinmez bir mesafede duraksız say edişi ab-ı hayatı arayışı aşkın susuzluğunu kesecek zemzeme bir delik bir menfez bulamayışı. Yara insanı yare götüren yolun başlangıcı.

İnsan yaralı kalmalıdır. Zira onu hareket ettiren aratan susatan koşturan işlettiren amel ettiren bizzat yarasıdır. İnsan incinebilir olduğu için savaşması değerlidir. İnsan ömrü kısa olduğu için hayatını vakfetmesi değerlidir. İnsan sevdasına erişmek elinde olmadığı için sevmesi değerlidir. İnsan öldüğü için hayatı değerlidir. İnsan fakir olduğu için kalbini hediye etmesi değerlidir. Aczi yüzünden kıyamı ve mücahedesi değerlidir. Muhtaç olduğu için vefası değerlidir. Hiçbir şeye sahip olmadığı için emanete sahip çıkması değerlidir.

Geçmişinden yaralıdır insan; özlediklerini geri getiremez. Hayallerindekilere ellerini uzatıp dokunamaz. Onlara bir selam dahi gönderemez. İstikbalinden yaralıdır insan; akıbetini bilemez. Sevdiklerini tutup baki edemez. Varlıkla yaralıdır insan. Eline dolan suyu tutup benim diyemez. Yoklukla yaralıdır insan. Boynu bükülmezse nefis çiçek olup yüzünü güneşe dönemez. Kozasına sıkışıp kalmaz ve bundan rahatsız olmazsa nazenin kanatlar bitiremez. Karanlıkta kalmazsa ruhunun köklerini yavaş yavaş genişletemez. Günahla yaralıdır insan. Unutup hataya düşmezse mahcubiyetin al yanaklı güzelliğine erişemez…

Selam ve Duâ İle..


Facebook'ta Paylaşın İsLaM ÇoK GüZeL

~ tarafından islamcokguzel Şubat 17, 2010.

Bir Yanıt to “İnsan Ezelden Yaralıdır”

  1. Allah bu yazıyı yazandan binlerce defa razı olsun

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: