Mevlid Kandili

Enbiyâ, 107

“Biz seni ancak âlemlere rahmet olarak gönderdik.”
(Enbiyâ, 107)

İnsanlığın kurtuluşu için gönderilen son ve en büyük peygamber, bizim Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.s.) 571 yılında Kameri aylardan Rebiü’l-evvel ayının 12.gecesi doğmuştur. Milâdî takvime göre ise bu, 571 yılı Nisan ayının yirmisine rastlamaktadır. Bu mübarek geceye “Mevlid Kandili” denir.
O’nun doğduğu çağda dünyanın her tarafında cehalet, zulüm ve ahlâksızlık almış yürümüş, Allah inancı unutulmuş, insanlık korkunç ve karanlık bir duruma düşmüş, dünya yaşanmaz hale gelmişti.
O’nun doğduğu gece, insanlığın kurtuluşu için çok hayırlı ve mübarek bir başlangıçtır.O gecenin sabahı gerçekten de feyizli bir sabahtı. İnsanlık için yepyeni bir gün doğmuş, aydınlık bir devir açılmıştı. Bir fazilet güneşi ve hidâyet meşalesi olan sevgili peygamberimizin gönderilişi, Yüce Allahın bütün insanlara en büyük nimetlerinden birisidir. Bu hususta Kur’an-ı Kerim’de şöyle buyurulmuştur:
“Andolsun ki içlerinden, kendilerine Allah’ın âyetlerini okuyan, (kötülüklerden ve inkârdan) kendilerini temizleyen, kendilerine Kitap ve hikmeti öğreten bir Peygamber göndermekle Allah, müminlere büyük bir lütufta bulunmuştur. Halbuki  daha önce onlar apaçık bir sapıklık içinde idiler.”
(Âl-i İmrân, 164)

Âl-i İmrân, 164

Bu gece, müslümanlar arasında yüzyılllardan beri büyük bir coşku ile kutlanmakta, Sevgili Peygamberimiz derin bir saygı ile anılmaktadır. Büyük Türk Alimi Süleyman Çelebi tarafından yazılan ve asıl adı “Vesiletün’necat” olan mevlid kitabı O’nun doğumunu, üstünlüğünü ve mucizelerini en güzel bir şekilde dile getiren değerli bir eserdir.

Peygamberimizin doğum yıldönümlerinde okunan mevlidleri saygı ile dinlemek, O’nun mübarek ruhuna salât ve selâm okumak hiç şüphesiz büyük milletimizin Sevgili Peygamberimize olan engin sevgi ve bağlılığının bir ifadesidir.

Bununla beraber, O’nun ahlâk ve fazilet dolu hayatını öğrenmek ve kendimize örnek almak başta gelen görevlerimizdendir. Asıl o zaman O’nun sevgisini ve hoşnutluğunu kazanmış oluruz.

O âlemlerin Rabbinden, “Alemlere rahmet olarak gönderildi.” Asırlara sığmayacak inkılapları birkaç sene içerisinde gerçekleştirdi. Evlâtlarını diri diri toprağa gömen babalar O’na ve getirdiği prensiplere iman ettikten sonra mükemmelleştiler, dünyaya insanlık, adalet ve medeniyet rehberi olacak hale geldiler. İnsanlar O’nun tek emriyle, kökü yüzlerce yıl derinde olan alışkanlıklarını bıraktı.

O, yirminci asır insanının yüzyılda yerleştiremediği hakkı, hukuku, adâleti, hürriyeti, demokrasiyi ve insan haklarını bir solukta yerleştirdi. Böylece cehâlet asrı bir saâdet asrı olup, çıktı. Nihayet asır, asırlara taştı. Ve O, çağlar ötesiyle kucaklaştı.

Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed kendisinden önceki peygamberler gibi sadece bir kavme veya millete değil, bütün insanlığa peygamber olarak gönderilmiştir. O’nun diğer peygamberlerden en farklı yönlerinden birisi budur. Nitekim Kur’an-ı Kerim’de şöyle buyurulur:“Biz seni bütün insanlara ancak müjdeci ve uyarıcı olarak gönderdik; fakat insanların çoğu bilmezler.”
(Sebe, 28)


İnsanlığın her zaman ve mekânda Hz. Peygamber’in tebliğ ettiği ilâhî mesaja ve bu mesajın hayata geçirilmiş şekli olan onun sünnetine ihtiyacı vardır.  O’nu örnek almak, Kur’an’a uymaktır. Çünkü Hz. Aişe (r.a.)’nın ifâdesiyle O’nun ahlâkı Kur’an’dı.(Müslim, Misâfirîn, 139).
Kur’an-ı Kerim, Peygamberimiz Hz. Muhammed’in inananlar için en güzel örnek olduğunu bildirmekte ve bu hususta şöyle buyurulmaktadır:


“Andolsun, Allah’ın rasûlünde sizin için, Allah’a ve âhiret gününe kavuşmayı umanlar için ve Allah’ı çok ananlar için güzel bir örnek vardır.” (Ahzâb, 21)


Bu geceyi nasıl ihya edelim?

Bütün insanlık âlemine bir hidayet tarihi açan ve âlemlere halis ilâhî rahmet olan böyle yüksek şanlı bir Peygamber’in ümmeti olmakla şereflenmiş bulunan biz müminlere ne mutlu!  Bu geceyi vesile bilerek, O’na ümmet olmanın şuuruna erebilmek, Bu gecenin manevî zenginliğinden istifâde etmek için en azından bir Tesbih Namazı kılalım, bir de Hatm-i Enbiyâ yapalım.

O’na  ümmet olan müminlere gevşeklik yakışmaz.

Unutmayalım…

Alemlere rahmet olarak gönderilen muazzez Peygamberimizin, doğumunu anarken, yalnız mevlid okumak, ilâhîler söylemek ve kandil simidi dağıtmak yeterli değildir, sadece bu geceyi yaşamak yeterli değildir. Yüce Allah’ın sevgisine, hoşnutluğuna ve bağışlamasına ermenin yegâne yolu, Peygamberimizin yolundan gitmektir…“De ki: Allah’ı seviyorsanız bana uyunuz ki, Allah da sizi sevsin ve günâhlarınızı bağışlasın…”
(Âl-i İmrân, 31)

~ tarafından islamcokguzel Mart 8, 2009.

5 Yanıt to “Mevlid Kandili”

  1. rabbim sizden iki cihandada razı olsun böyle insanlara yardım etmeniz ve onların gözlerini açmanız çok güzel ama öyle bir zamandayız ki mevlama tam teslim olamıyoruz ama böyle rabbim için birşeyler yapmanız beni umutlandırıyor biz tam teslim olamıyoruz bizden sonra gelenler teslim olur inşallah tek temennim doya doya islamı yaşamak ve yaşatmak rabbim inşallah bugünün hatrına bizleri bagışlarda hidayete olanlardan oluruz bugün gibi bir hayırlı gün belki bulamayız o yüzden hayırla ibadetlerle geçirmeniz dilegi
    yle allaha emanet olun

  2. sizlerdende dualarınızı bekliyoruz temiz agızdan dua almak ne mutlu bize bu gün bol bol dua edelim ki rabbim dünyayı pisliklerden temizlesin biraz olsun haramdan zinadan gavlet uykusundan dünyaya tapmaktan insanları alı koysun imanı olan imsan ban başka oluyor her konuda en sevmedigi şeyi bile sırf rabbim razı olsun diye seviyor dünyaya dalmışken hep bana hep bana derken bunlardan vazgeçiyor kendine beyenirken şimdi onun günahının altından nasıl kallkaçagını düşünüyor bir zamanlar dünya tatlı hoş gelirken şimdi ise dünya bile gözükmüyor sadece birşeyler yapayımda rabbimin rızasını kazanmaya çalısıyorsun hedeflerin deyişiyor mevlaya kavuşmayı arzılıyorsun attıgın her adımda işte rabbime gidiyorum diye heyecanlanıyorsun ama yine evine geldiginde hüzün doluyor içine bugünümde geçti yine kavuşamadım diye için içini yiyiyor gönül hem ona kavuşmak istiyor hemde yaptıgı hatalardan ötürü nasıl cevap vereçen nasıl mevlamın karşısında duruçam diye düşünüyor beyin insan bugünde rabbime birşey yapamadım bugünde eksik kaldım dediginde artık dünyadan kopuyor anam babam gelse gözüm görmüyor rabbim inşallah bize merhamet ederde imanımız kuvvetlenir sizlerdende dua bekliyorum hak aşıkları dua edınki daha çok insanlarda bu duygularıda tatsın onlarda uyansın gavlet uykusundan uyansınlar ve uyandırsınlar allaha emanet olun EFENDİMİZ SAS SANÇAĞI ALTINDA BULUŞMAK DİLEGİYLE KANDİLİNİZ ŞİMDİDEN MÜBAREK OLSUN VE HAYIRLA GEÇİRMENİZ DİLEGİYLE

  3. […] Mevlid Kandili “Biz seni ancak âlemlere rahmet olarak gönderdik.” (Enbiyâ, 107) […]

  4. diğer bir sitendede apaynısı yazıyordu lan

  5. “Biz seni ancak âlemlere rahmet olarak gönderdik.” (Enbiyâ, 107)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: