Tesbih Namazı ve Kılınışı

602657152.jpgTesbih edilerek kılınan nafile namazlardan biri. Tesbih namazı, mendup (sevabı çok) olan namazlardan biridir. Arapça bir kelime olan tesbih, Allah’ı noksan sıfatlardan tenzih etme ve ululama manasına gelir. Dört rekat olan bu namazda üçyüz defa
Subhânallahi velhamdü lillâhi ve la ilâhe illallahu vallâhu ekber, Ve lâ havle ve lâ kuvvete illâ billâhil-aliyyil-azıymdendiği için bu adı almıştır.

Tesbih namazının belli bir vakti yoktur. Kerahet vakitlerinin dışında her zaman kılınabilir. Bu namazı dört rekat olarak kılmak mümkün olduğu gibi, iki rekatın sonunda selam vermek suretiyle, ayrı ayrı ikişer rekat halinde kılmak da mümkündür (Vehbe ez-Zuhavlî, el-Fıkhu’l-İslâmî ve Edilletühü, Dımaşk, 1984, II, 49).

Tesbih namazı hakkında Kur’an’da geçen herhangi bir ayet yoktur. Ancak bu namaz hakkında hadis rivâyet edilmiştir. Resulullah (s.a.s) amcası Hz. Abbas’a tesbih namazı hakkında bu tavsiyede bulunmuştur:

Ey Abbas! Amcacığım! Sana bir şey vereyim mi, sana bir bağışta bulunayım mı? Sana bir özellik tanıyayım mı? Sana on haslet ölçüsü vereyim mi? Sen bu on hasleti yerine getirdiğin zaman, Allah senin geçmiş ve gelecek, eski ve yeni, bilerek veya bilmeyerek yaptığın, gizli veya aşikâr yapılan, küçük büyük bütün günahlarını affeder, bağışlar. Bu on haslet şunlardır:

Dört rekat namaz kılarsın, her rekatında Fatiha suresini ve başka bir sure okursun. Birinci rekatta kıraatı bitirdikten sonra, ayakta iken on beş defa: “Sübhanellâhi velhamdu lillâhi ve lâ ilahe illallahu vellâhu ekber” dedikten sonra rükua varırsın ve aynı tesbihi on defa rükûda söylersin. Sonra başını kaldırıp, ayakta on defa söylersin. Sonra secdeye gider on defa orada söylersin. Birinci secdeden sonra iki secde arasındaki oturuşta on defa söylersin. İkinci secdeye vardığında yine on defa ve basını secdeden kaldırınca da on defa söylersin. Böylece bir rekatta yetmiş beş defayı tamamlamış olursun.

Ey amcacığım! Eğer güç getirebilirsen, her gün bu namazı bir defa kılarsın. Buna güç getiremediğin takdirde, her cuma bir defa kılmaya çalışırsın. Bunu da yapamazsan, her sene bir defa kılmaya çalış. Bunu da yapamazsan hiç olmazsa ömründe bir defa olsun kıl (Tirmizî, Vitir, 19; İbn Mace, ikâme, 190; Ebû Dâvud, Tatavvu, 14; et-Tergib ve’t-Terhib, I, 467, 469).

Tesbih namazının kılınışı:

Kalben tesbih namazı kılmaya niyet edilir. “Allâhü Ekber” diyerek namaza başlanır.

Yukarıdaki tesbih:
• Sübhânekeden sonra
15 kere
• Zamm-ı sureden sonra
10 kere,
• Rükûda rüku tesbihinden sonra
10 kere,
• Rükûdan doğrulunca
10 kere,
• Secdede secde tesbihinden sonra
10 kere,
• Secdeden doğrulunca
10 kere,
• İkinci secde de secde tesbihinden sonra
10 kere, okunur.

Böylece birinci rek’at kılınmış olur.

İkinci rek’ate kalkılınca Fâtiha-i şerîfe‘den önce yine 15 kere, diğer yerlerde de, tarif edildiği gibi 10‘ar kere okunarak 4 rek’at tamamlanır.

Tesbih namazının diğer tarafları aynen diğer namazlarda olduğu gibidir. Fark sadece okunan tesbihlerdir. İkinci rek’atte oturulduğunda, Et-tehiyyâtü…”‘den sonra, Allâhümme salli…“ ve Allâhümme bârik…“, üçüncü rek’at için ayağa kalkıldığında daSübhâneke…” okunacaktır.

~ tarafından islamcokguzel Mart 19, 2008.

23 Yanıt to “Tesbih Namazı ve Kılınışı”

 1. allah razı olsun

 2. ÇOK SÜPER ANLATIM OLMUŞ ALLAH RAZI OLSUN

 3. Allah Razı Olsun. Çok Makbule Geçti.

 4. benim kaza namazlarım var. tesbih namazını kılmam doğru değilmiş çok üzüldüm çok. allaha emanet olun

 5. ALLAH razı olsun

 6. gercekten süper cok tesekkur edrm……

 7. bilerek ya da bilmeyerek işlenmiş günahlar affedilir denmiş, o halde kılınabilir, değil mi?

 8. Emeği Geçen Herkese ALLAH RAZI OLSUN…

 9. Emeği Geçen Herkese ALLAH RAZI OLSUN… Gerçekten Çok Güzel Anlatmışsınız..

 10. Allah razı olsn ama hç bşi okuyamadım malesef yazının rengnden

 11. arkadaşlar kim demiş kaza namzı olan tesbih namazı kılamaz diye,hanefi mezhebinde böyle bişey söz konusu değildir.kaza namazı olan sünnet namzlarıda kılabilir nafile namazlarıda.yapılan ibadet allahadır.kimse kafasına göre bu tür konularda bişey yazmasın.

 12. öncelikle teşekkür ediyorum..tesbihi ettahiyati allahümmesalli allahümmebarikten öncemi okucam sonramı..birde başka bir sitede tesbihten sonra velahavle velakuvvete illa billahil aliyyulazim denmişti onu hangi tesbihlerden sonra söylücem..

 13. tahiyyata oturduğunuzda yani ettehiyatü salli barikler okuduğunda tesbihat okunmaz şekle bakarsanız en son secdede okunuyor

 14. teşekkür ediyorum bunu görmemiştim

 15. Allah razı olsun

 16. eve

 17. evet anlatım güzel olmuş ama keşke kulya yerine kafirun veya kulhu yerine ihlas yazsaydınız..allah razı olsun…

 18. allah razı olsun

 19. Altı rekat olarak kılarsak nasıl kılacağız ?

 20. ALLAH HEPİNİZDEN RAZI OLSUN..

 21. ancak baslangıç ”suhhanallahi” die baslıyor düzeltilirse hayırlı olur insallah

 22. Cox gozel aciqlama ve tarif edilmisdir.tesekkurler

 23. Böyle bir site hazırladığınız için Allahım sizden razı olsun harika

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: